Képalkotás, felvételi technika a hagyományos radiológiában

2008. november 25. 07:00 - bágyipéter

Váll, transthoracalis felvétel

31607

 

Indikáció: alkalmazása a humerus-törés, vállízületi luxatio vizsgálatára korlátozott, célja a collum chirurgicum törés dislocatio vagy/és a vállízületi luxatio, tengelyeltérés megítélése.
Film méret:
18x24
Film (db): 1 db
Anatómiai képletek: humerus proximalis vége, glenohumeralis izület.
Beállítás: a beteg áll vagy ül oldal irányban. Érintett oldala az állványhoz közel. A kar a rács középvonalában van. Az ép végtagot felemeljük, könyök behajlítva, kar a fejtetőn. A kazetta felső széle 6 cm-rel az érintett váll felett. A Blende határok: Felső széle a hónaljárok, alsó széle a sternum kardnyúlványának
magasságában, oldalsó széle a hónaljvonaltól 3-3 h. ujjal. testet elfordítjuk hogy a caput humeri a sternum és a gerinc közé vetüljön.
FF: 100 cm
Centrális sugár: CS merőleges a kazetta közepére a mellkason keresztül. Az ép oldali hónalj árok alá 3 h. ujjal, a sugár a mellkason keresztül az ellenoldali humerus fejre irányul. 
Beteg utasítás: légzésszünet vagy felüleletes légzés expositio alatt.
Beállítás (beteg elhelyezése): a beteg oldalt áll vagy ül (szükséges esetben fekve is készülhet). Érintett oldali karjával a rács közepéhez simul. Az ép kart felemeli, a könyököt behajlítva az alkart a fejtetőre helyezzük. A sérült végtagot nyugalomba helyezzük, miközben folytatjuk az ellentétes váll emelését. (hogy a vállak egymásra  vetülését megelőzzük). A collum chirurgicum a kazetta közepére essen (a kazetta felső széle 6 cm-rel van az érintett váll felett). Ha szükséges, a törzset kicsit elfordítjuk, hogy a caput humeri a sternum és a gerinc közé vetüljön.
Felvételi követelmény: a humerus prox. vége és a vállízület oldalnézetben ábrázolódjon, az ellentétes váll, gerinc vagy a sternum rávetülése nélkül. A humeroscapularis ízület jól látható legyen, hogy a luxatiot ki lehessen zárni.
Megjegyzés: ha a beteg nem tudja leengedni az érintett vállát, miközben az ellentétes végtagot emeli, akkor a CS-t kb.15 fokban caudal felé döntjük, hogy megelőzzük a vállak egymásra vetülését. Expozíció alatt légzésszünet vagy felületes légzés. Oldaljelzés, gonádvédelem.

Szabálykönyv:
31607 Váll, transthoracalis felvétel
A vállízületről készülő felvétel, kiegészítő jelleggel a humerus fej töréseinek, dislocatioinak és tengelyeltéréseinek kimutatására.
Elszámolási lehetőség(maximum): megjelenésenként 2; trauma esetén megjelenésenként 4;

ESZK Radiológia:
https://nnk.gov.hu/index.php/component/phocadownload/category/20-rtg-protokolok?download=157:rtg-protokoll-31607

Szólj hozzá!
2008. november 24. 10:27 - bágyipéter

Váll, axiális felvétel

31606

Indikáció: a vállizület állapotának megítélése. Luxatiók, törések tengelyeltérésének kimutatása.
Képméret:
18x24
Film (db):
1 db
Anatómiai képletek: humerus proximalis vége, glenohumeralis ízület.
Beállítás: a beteg a hátán fekszik. Az egész test alá támasztékot teszünk, hogy megemeljük a váll és a kar szintjét. Az érintett kart 90 fokban abducaljuk, a végtagot alátámasztjuk. A fejet az ép oldal felé fordítjuk, hogy a kazettát oda tudjuk tenni. A kazetta hossztengelye a kar hossztengelyével párhuzamos. A kazetta érintkezik a vállal, medialis vége a nyaknál van.
Blende határok: felső szél a humerus proximális harmada, alsó széle a scapula közepe, oldalt lágyrészhatárok.
FF: 100 cm
Centrális sugár: CS kissé az axilla közepe fölé irányul (az AC ízület fölé). A CS vízsszintes 10-30 fok latero-medialis döntéssel (mértéke a kar abdukciójától függ).
Beteg utasítás: légzésszünet.
Beállítás (beteg elhelyezése): a Lawrence-féle beállításnál a beteg a hátán fekszik. A test középső sagittalis síkját az asztal középvonalához átlósan állítjuk, hogy az érintett váll a középvonalhoz közelebb legyen. Támasztékkal megemeljük a váll és a kar szintjét a kazetta megfelelő centrálásához. Az érintett kart 90 fokban abducaljuk. A fejet az érintett oldaltól elfordítjuk, hogy a kazettát oda tudjuk tenni. A kazettát az asztallapra merőlegesen megtámasztjuk úgy, hogy a kazetta hossztengelye a kar hossztengelyével legyen párhuzamos. A kazetta érintkezik a vállal, medialis vége a nyaknál van (így a kazetta közepére esik a sebészi nyak). Expozíció alatt légzésszünet. 
Másik változatnál a beteg az asztal végénél oldalt ül, alkarja könyökben hajlítva az asztalon támaszkodik. Egyenes háttal, teljes testtel oldalra dől, fejét előre, kicsit az ellenoldal felé billenti. A 18x24 cm-es kazettát keresztben a hónaljárok alá helyezzük. A centrális sugár merőleges a filmre, a vállízületre céloz. Kb. 80 cm a FFT (ha szükséges, a csövet medialtól lateral felé 10 fokkal dönthetjük). 
Felvételi követelmény: a caput és collum humeri csaknem teljes oldalnézetben ábrázolódik. Az AC ízület a caput humerire vetül. A caput humeri és a scapula cavitas glenoidalisa infero-superior vetületében van. Törés, luxatio esetén ha orvos figyel az abdoctióra csak akkor csináljuk. Ülő helyzetben is készülhet a felvétel: a beteg oldalt ül az asztalnál, karját az asztal fölé nyújtva.
Megjegyzés: Oldaljelzés, gonádvédelem.

Szabálykönyv:
31606 Váll, axiális felvétel
A vállízületről készült kiegészítő felvétel a luxációk, törések, tengelyeltérések kimutatására.
Elszámolási lehetőség(maximum): megjelenésenként 2; trauma esetén megjelenésenként 4;

ESZK Radiológia:
https://nnk.gov.hu/index.php/component/phocadownload/category/20-rtg-protokolok?download=156:rtg-protokoll-31606

Szólj hozzá!
2008. november 24. 07:02 - bágyipéter

Váll, AP felvétel

31604


Indikáció:
traumás elváltozások kimutatása, degeneratív elváltozások (arthrosis), gyulladások
Film méret:
18x24
Film (db): 1 db
Anatómiai képletek: vállízület
Beállítás: a beteg a hátán fekszik. A vállízület az asztal, illetve rács középvonalában van. A kazetta felső szélét 2 harántujjnyira a váll fölé helyezzük. Az érintett végtag nyújtott, a test mellett. Ép vállat kissé megemeljük.
A beteg állapotának megfelelően a felvételt készíthetjük, ülő, álló, ill. fekvő testhelyzetben. A beteg 10-15 fokkal a vizsgálandó oldalra fordul, a karja minimális abductióban, supinált (tenyér felfelé) helyzetben van. Így a tuberculum maius kivetül.
Blende határok: a felső szél 2 h. ujjal ér a váll fölé, oldalsó széle 1 h. ujjal ér túl a bőrfelszínen
FF: 100 cm
Centrális sugár: a CS merőleges a vállízületre, a kazetta közepére irányul.
Beteg utasítás: légzészünet.
Felvételi követelmény: a humerus proximalis vége kissé rávetül a scapula cavitas glenoidalisára. A caput humeri kissé révetül a cavitas glenoidalisra. A tuberculum maius a caput humerire vetüljön. Az expositios értéket úgy választjuk meg hogy mind a csontok, mind a lágyrészek ábrázolódjanak. Traumás esetben állványnál ülő, álló helyzetben készítjük a felvételt. Oldaljelzés.
Megjegyzés: bizonyos esetekben szükség lehet befelé rotált felvételre is (pl. a habitualis vállficamnál gyakran látható felkarfej „defectust” J. C. Adams ajánlatára a felkar befelé forgatásával ábrázoljuk). Traumatizált beteg esetén a humerus lehetséges törése, ill. luxatioja miatt az AP felvételt a kar elfordítása nélkül kell végezni. A törzset fordítsuk el, míg a vállízület szinte AP helyzetbe kerül. Az ép oldalt célszerű alápolcolva megemelni. A vállízületi rés jobban ábrázolódik, ha a csövet cranio-caudalisan 25 fokkal és medio-lateralisan 15 fokkal döntjük. Oldaljelzés, gonádvédelem.

Szabálykönyv:
Váll, AP felvétel
A vállízületet alkotó csontok és a környező lágyrészek megítélésére szolgáló felvétel.
Elszámolási lehetőség(maximum): megjelenésenként 2; trauma esetén megjelenésenként 4;

ESZK Radiológia: 
https://nnk.gov.hu/index.php/component/phocadownload/category/20-rtg-protokolok?download=154:rtg-protokoll-31604

Címkék: váll AP 31604
Szólj hozzá!
2008. november 19. 19:49 - bágyipéter

Sacrum coccygeum, AP felvétel

31550

Képméret: 24x30
Kép (db): 1 db
Indikáció: a keresztcsont és farokcsont állapotának tisztázása
Blende határok: felső széle a csípőlapát magassága, alsó széle a symphysis alatt 3 h. ujjal,
oldalsó széle mindkét oldalon a középső coronalis síktól 3-3 h. ujjal.
Anatómiai képletek: sacrum
Beállítás: a beteg hanyatt fekszik az asztalon. Test mediansagittalis síkja az asztal középvonalában van. Lábait kinyújtja, támasztékot helyezünk a a térdek alá. Mk. spina iliaca anterior és superior ugyanabban a harántsíkban legyen. Kazettát a CS sugárhoz centraljuk.
FF: 100 cm
Centrális sugár: 15 fokos caudo-cranialis csődöntés, a symphysis fölött 2 h. ujjal
Beteg utasítás: Légzésszünet.
Felvételi követelmény: a sacrum elfordulás nélkül jól ábrázolódjon, és ne rövidüljön meg. A sacroiliacalis ízület mko. látható legyen. Oldaljelzés.
Megjegyzés: P.A. helyzetben is készülhet a felvétel, de a CS 15 fokkal caudalisan (lábak felé) a
sacrum közepére irányul. Oldaljelzés, gonádvédelem.

Szabálykönyv:
31550 Sacrum coccygeum, AP felvétel
A keresztcsontról és a farkcsigolyákról készített nyílirányú felvétel.
Kizárva: 31552; 31660

ESZK Radiológia:
https://nnk.gov.hu/index.php/component/phocadownload/category/20-rtg-protokolok?download=146:rtg-protokoll-31550

Szólj hozzá!
2008. november 18. 19:53 - bágyipéter

Betekintő SI. rés felvétel

Kép méret: 24x30
Kép (db): 1 db
Anatómiai képletek: L.V-S.I., sacroiliacalis ízületek.
Beállítás: a beteg hanyatt fekszik az asztalon. Test mediansagittalis síkja az asztal középvonalában van. Lábait kinyújtja, támasztékot helyezünk a a térdek alá. Mk. spina iliaca anterior és superior ugyanabban a harántsíkban legyen. Kazettát a CS-hoz centráljuk.
FF: 100 cm
Centrális sugár: 30-35 fokban cranialisan, hogy a két spina iliaca anterior superiort összekötő vonal alatt 5 cm-el legyen.
Beteg utasítás: Légzésszünet.
Felvételi követelmény: jól láthatóak az S.I. ízületek. L.V-S.I. ízület jól ábrázolódik. Oldaljelzés.
Kivétel: lehet a.p. csődöntés nélkül is felvételt készíteni, illetve hason fekvő helyzetben is, ebben az esetben láb felé döntünk 30-35 fokban. Az érintett oldalt 25 fokban megemelhetjük.

Szólj hozzá!
2008. november 17. 19:54 - bágyipéter

Sacrum coccygeum, oldalirányú felvétel

31551

Képméret: 24x30
Kép (db): 1 db
Indikáció: a keresztcsont és farokcsont állapotának tisztázása.
Anatómiai képletek:
sacrum
Blende határok: felső széle a csípőlapát magassága, alsó széle a symphysis alatt 3 h. ujjal,
oldalsó széle mindkét oldalon a középső coronalis síktól 3-3 h. ujjal.
Beállítás:
beteg oldalt fekszik, kezeit, lábait behajlítja. Feje alá párnát teszünk. Teljes oldalhelyzetben van a beteg. A sacrum háti felszine 5 cm-rel ér túl az asztal középvonalán. Kazetta közepe a sacrum közepének szintjében van. Kazetta (blendehatár) felső széle a crista magasságában legyen.
FF: 100 cm
Centrális sugár: CS merőleges a sacrum közepére.
Beteg utasítás: légzésszünet.
Felvételi követelmény: sacrum elfordulás nélkül, oldalhelyzetben ábrázolódik. Látható legyen az os ischii, és az os ileum. Érdemes a fényrekeszt szűkíteni, így csökken a szórt sugárzás és a felvétel jobb minőségű lesz.
Megjegyzés: oldaljelzés, gonádvédelem.

Szabálykönyv:
31551 Sacrum coccygeum, oldalirányú felvétel
A keresztcsontról és a farkcsigolyákról készített oldalirányú felvétel.
Kizárva: 31552; 31661

ESZK Radiológia:
https://nnk.gov.hu/index.php/component/phocadownload/category/20-rtg-protokolok?download=147:rtg-protokoll-31551

Szólj hozzá!
2008. november 16. 19:48 - bágyipéter

Lumbosacralis gerinc, AP felvétel - 31544

31544

Film méret: 24x30
Film (db): 1 db
Anatómiai képletek: L.V-S.I. ízület, sacroiliacalis ízület
Beállítás: a beteg hanyatt fekszik az asztalon. Test mediansagittalis síkja az asztal középvonalában van. Lábait kinyújtja, támasztékot helyezünk a a térdek alá. Mk. spina iliaca anterior és superior ugyanabban a harántsíkban legyen. Kazettát a CS sugárhoz centraljuk.
FF: 100 cm
Centrális sugár: 30-35 fok fej felé döntve, az L.IV. és S.II. magassága közé.
Beteg utasítás: Légzésszünet.
Felvételi követelmény: L.V.-S.I. átmenet nyitottan ábrázolódjon. Az S.I. ízületek jól láthatóak legyenek. Megjegyzés: Oldaljelzés, gonádvédelem.

Szabálykönyv:
31544 Lumbosacralis gerinc, AP felvétel
Leírás: Az alsó ágyéki csigolyákról és a sacrumról készített nyílirányú felvétel.
Kizárva: 31546; 31660

ESZK Radiológia:
https://nnk.gov.hu/index.php/component/phocadownload/category/20-rtg-protokolok?download=144:rtg-protokoll-31544

Szólj hozzá!
2008. november 13. 19:55 - bágyipéter

Foramen vertebrarum felvétel

31560

Indikáció: a nyaki gerinc forameneinek vizsgálata, ún. gyöki nyomás gyanúja esetén.
Képméret: 18x24, 24x30 cm
Anatómiai képletek: csigolya közti foramenek, kisízületek, csigolyatestek, csigolya közti rések
Beállítás: A.p. és p.a. felvétel is készíthetünk. A beteg 45 fokos szöget zár be az állvánnyal. Ül vagy áll. Áll megemelve. Az egész gerinc egyenes vonalban párhuzamos az állvánnyal. P.a.: a beteg az állvánnyal szemben, vizsgálandó oldali válla az állványhoz ér, teste feje 45 fokban elfordítva. A.p.: állvánnyal háttal 45 fokos szöget zár be a beteg.
FF: 100-150 cm
Centrális sugár: P.a.: a CS 15 fokos cranio-caudalis irányú, C.IV-re. A.p.: a CS 15 fokkal cranial felé irányul a C.IV-re.
Beállítás (beteg elhelyezése): a beteg ül vagy áll az állványnál, 45 fokkal elfordítjuk. Az álla megemelve, karja leengedve, az egész gerinc egyenes vonalban párhuzamos a Buckyval. A nyakcsigolyák a kazetta középvonalában legyenek. PA: a beteg az állvánnyal szemben, vizsgálandó oldali válla az állványhoz ér, teste-, feje 45 fokban elfordítva. AP: a beteg az állványnak háttal áll, a vizsgálandó oldalát 45 fokkal emeljük el. Mindkét oldalról készítünk felvételt! 
Beteg utasítás: légzészünet.
Felvételi követelmény: a koponyabázistól a Th. II. csigolyáig ábrázolódjon. A felvételen a foramenek kör alakúak és hasonló méretűek legyenek. A nyaki kisízületek, csigolya közti rések látszódjanak. A mandibula szára ne takarja a C.I. és C.II. csigolyákat. A koponyabázis ne vetüljön a C.I. csigolyára. Az AP. felvételnél a csőközeli, a PA. felvételnél pedig a filmközeli foramenek ábrázolódnak!
Megjegyzés: Oldaljelzés, gonádvédelem.

Szabálykönyv:
31560 Foramen vertebrarum felvétel
A nyaki gerinc foramenjeinek kétirányból, egyidejűleg készített felvétele a csontos szűkület  kimutatására.

ESZK Radiológia:
https://nnk.gov.hu/index.php/component/phocadownload/category/20-rtg-protokolok?download=148:rtg-protokoll-31560

Szólj hozzá!
2008. november 11. 19:56 - bágyipéter

Dittmar felvétel

31561

Indikáció: az ágyéki csigolyák íveinek, kisízületeinek és nyúlványainak vizsgálata, azok
állapotának megítélése.
Képméret:
24x30
Kép (db): 2 db
Anatómiai képletek: csigolyatestek, izületi rések, kisízületek
Beállítás: a beteg félig hanyatt fekszik az asztalon. Feje alá párnát helyezünk. 45 fokban elfordítjuk a testét azon oldal felé amelyiket vizsgáljuk. Kazetta közepe az L.III-as szintjében van. A kazetta kp. vonala a spina iliaca anterior superiortól 5 cm-rel medialisan legyen. A felemelt váll, csípő alá támasztékot teszünk
Blende határok: Felső széle a processus xyphoideus, alsó széle a csípőtaréj alatt tenyérrel, oldalsó széle a gerinc mindkét oldalán 3-3 h ujjal.
FF: 100 cm
Centrális sugár: CS merőleges az L.III. csigolyára
Beteg utasítás: a beteg félig hanyatt fekszik az asztalon. Feje alá párnát helyezünk. 35-45 fokban elfordítjuk a testét azon oldal felé, amelyiket vizsgáljuk, a felemelt váll és csípő alá támasztékot teszünk. Majd a másik oldalára fordul és arról is készítünk egy felvételt. A kazetta közepe az L.III.-as szintjében van. A kazetta közepe a SIAS-tól 5 cm-rel medialisan legyen. Félig hason fekvő helyzetben is elkészíthető. Légzésszünet
Felvételi követelmény: a filmközeli kisízületek - ha jó a beállítás - kutya formát mutatnak. A csigolya közti rések egyenlőek legyenek a Th.XII-S.II-ig. Helyes beállítás esetén az ívek és nyúlványok egymásra vetülése vetülete jellegzetes „kutyaszerű” alakzatot vesz fel.
- Orra: vizsgálandó oldali processus transversus
- Szeme: pediculus (ívek eredése)
- Füle: felső ízületi nyúlvány (processus articularis superior)
- Elülső láb: alsó ízületi nyúlvány (processus articularis inferior)
- Hátsó láb: processus spinosus és az ellenoldali processus articularis inferior
- Teste: arcus vertebrae azonos oldali szakasza
- Farka: az ellenoldali processus articularis superio
Megjegyzés: Félig hason fekvő helyzetben is készíthető felvétel, ebben az esetben az asztaltól távolabb eső kisízületek ábrázolódnak. Gonádvédelem, oldaljelzés. 

Szabálykönyv:
31561 Dittmar felvétel
Az ágyéki csigolyák íveinek, kisízületeinek és nyúlványainak ábrázolására szolgál. Mindkét irányból  elkészítendő, kiegészítő jellegű vizsgálat.

ESZK Radiológia:
https://nnk.gov.hu/index.php/component/phocadownload/category/20-rtg-protokolok?download=149:rtg-protokoll-31561

Címkék: dittmar 31561
2 komment
2008. november 10. 19:48 - bágyipéter

Lumbosacralis gerinc, oldalirányú felvétel

31545

Film méret: 24x30
Film (db):
1 db
Blende határok:
Felső széle a csípőlapát, oldalsó széle mindkét oldalon a középső coronalis síktól 3-3 h. ujjal.
Anatómiai képletek:
L.V-S.I. átmenet
Beállítás (beteg elhelyezése):
beteg oldalt fekszik, kezeit, lábait behajlítja. Feje alá párnát teszünk. Teljes oldalhelyzetben van a beteg. A bőrfelszín 8 cm-el ér túl az asztal középvonalán. Centráljuk a kazettát az L.IV. és S.II. közötti távolság közepére
FF:
100 cm
Centrális sugár:
CS merőleges az L.IV. és S.II. közötti felezőpontra, a crista vonal alá 3 h. ujjal
Beteg utasítás:
Légzésszünet
Felvételi követelmény:
az L.V.-S.I. átmenet elfordulás nélkül, nyitottan ábrázolódik. Az L.V. és sacrum felső része ábrázolódik. Az L.V. proc. spinosus hátsó végétől az L.V. csigolyatest elülső széléig látszódjon
Megjegyzés:
Oldaljelzés, gonádvédelem. Ha a gerinc nem párhuzamos az asztallal, akkor a CS-at 5-8 fokkal caudal (láb) felé döntjük.

Szabálykönyv:
31545 Lumbosacralis gerinc, oldalirányú felvétel
Leírás: Az alsó ágyéki csigolyákról és a sacrumról készített oldalirányú felvétel.
Kizárva: 31546

ESZK Radiológia:
https://nnk.gov.hu/index.php/component/phocadownload/category/20-rtg-protokolok?download=145:rtg-protokoll-31545

Szólj hozzá!
Képalkotás, felvételi technika a hagyományos radiológiában
süti beállítások módosítása
Mobil